تبلیغات
تبادل اطلاعات حسابداری ( رضوانشهرصدوق) - عاشوراتمام شد(حسینم کجاس؟)
تبادل اطلاعات حسابداری ( رضوانشهرصدوق)
اخلاق نیکو دوستی را پایدار می‏سازد.

مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 25 آذر 1389

سوگواری ها، گریه ها وخدمتگزاری هایی که طی دیشب وامروز در سطح کره زمین ـ وحتی آسمان ها وبهشت ـ برای حضرت سیدالشهدا علیه السلام صورت گرفته از شمار بیرون است.
فقط خدای متعال وکسانی که خود خدا خواسته است می توانند این حجم عظیم از عزاداری را دریابند وعدّه عزاداران آن حضرت را شماره کنند.
ممکن است بتوان عزاداران وعزاداری های روی زمین را شمرد، اما چگونه می توان انبوه عزاداران آسمان ها وسوگواران عوالم بالا را شماره کرد؟
سوگواری برای امام حسین علیه السلام فقط به شیعیان یا مسلمانان اختصاص ندارد، وهستند کسانی که مسلمان نیستند ولی برای آن حضرت اشک می ریزند وسوگواری می کنند. از این رو تعیین عده دقیق آنان ـ دست کم ـ بسیار دشوار است. بر فرض که کسی بتواند عدد دقیق عزاداران را در زمین حساب کند، اما قطرات اشکی را که دیشب وامروز برای آن حضرت جاری شده چه کسی می تواند بشمارد؟ از طرفی چه کسی می تواند ارزش واقعی این قطرات را بداند؟ آیا یک قطره از این اشک ها را می توان با میلیون ها یا میلیاردها ثروت مقایسه نمود؟
وانگهی همه اشک هایی هم که در این مدت ریخته می شود ارزش یکسان ندارند وجایگاه عزاداران دارای مراتب بسیار است. برای نمونه اشکی که از چشمان مبارک صدیقه دو عالم حضرت فاطمه زهرا علیهاالسلام در ماتم سیدالشهدا علیه السلام می ریزد نمی توان گفت هر قطره آن از عالم ومافیها باارزش تر است. اصلاً این دو با یکدیگر سنخیت ندارند واین مقایسه از اساس درست نیست.
برای این که این موضوع روشن تر شود مثالی عرض می کنم:
نقل است هنگامی که امام حسن وامام حسین علیهماالسلام در سن کودکی بودند روزی به جدشان رسول خدا صلی الله علیه و آله گفتند: برخی از بچه ها وهم سالان ما مرکب سواری دارند ولی ما نداریم. رسول خدا صلی الله علیه و آله آنان را بر شانه مبارک خود سوار نمودند. گفتند: مرکب بچه ها صدا می دهد وشیهه می کشد. حضرت نیز شروع کردند به سخن گفتن و لفظ «الهی العفو، الهی العفو» را بر زبان جاری نمودن. در این هنگام جبرئیل امین فرود آمد وعرض کرد: اگر همچنان استغفار کنید و«العفو» بگویید خدای متعال آتش دوزخ را خاموش خواهد کرد.
شکی نیست که عدالت الهی اقتضا می کند که جهنم باشد، وگرنه چگونه می توان کسانی چون شمربن ذی الجوشن وحرمله را به کیفر رساند؟ این افراد اگر در این جهان هزاران بار کشته شوند، برای مجازاتشان کافی نیست.
این تأثیر «العفو» گفتن رسول خدا صلی الله علیه و آله است. حال طلب عفو ایشان کجا و«العفو» گفتن دیگران کجا؟!
گریه بر امام حسین نیز چنین است واشک هایی که در ماتم آن حضرت از دیدگان افراد جاری می شود، هرچند در هر حال همگی ارزشمند هستند ولی یکسان وهم ارزش نمی باشند. رسول خدا صلی الله علیه و آله بر مصیبت سیدالشهدا علیه السلام گریه می کنند وما هم گریه می کنیم، ولی گریه آن جناب کجا وگریه ما کجا؟!
طبقه بندی: محرم الحرام، 
برچسب ها: لطفا نظربدهید.،
ارسال توسط محمد هاتفی
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
نظرتان درموردوبلاگم چیست؟

صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبلاگ

طراحی سایت

قالب وبلاگ

<